Sansür Gündemi (18-24 Ekim)

Sansür Gündemi (18-24 Ekim)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok alan adı ve URL Sulh Ceza Hakimliklerince erişime engellendi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Emniyet müdürleri ve polis şefleri hakkındaki rüşvet iddialarına bir erişim engeli daha İş insanı Tuncay Çapraz’ın eşi Jale Çapraz’ın İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ile bazı müdürlerle ilgili “evler, arabalar aldık, milyonlarca doları yurt dışına kaçırdık, paraları zarfa koyar parklarda verirdik” şeklindeki ifadelerinin aktarıldığı Yeni Çağ, Gerçek Gündem ve Sputnik haberleri, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliğinin 20 Ekim’de aldığı 2021/6223 sayılı karar ile erişime engellendi. Aynı konudaki bir grup haber, 7 Ekim’de bir başka sulh ceza hakimliği kararı ile erişime engellenmişti.

Ziraat Bankası Bosna Hersek iştirakine ilişkin soru önergesi haberlerine erişim engeli

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul milletvekili ve gazeteci Ahmet Şık’ın, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yönelttiği, Ziraat Bankası Bosna Hersek iştirakinde “üstü örtülen usulsüzlükler” hakkındaki soru önergesine ilişkin İleri Haber ve kronos’ta yayınlanan haberler, Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 20 Ekim tarihinde aldığı karar ile erişime engellendi.

Boğaziçi Üniversitesi genel sekreteri hakkındaki intihal iddialarına erişim engeli

Nisan ayında vekaleten Boğaziçi Üniversitesi genel sekreterliğine atanan Nedim Malkoç’un yüksek lisans ve doktora tezlerinde intihal yaptığının öne sürüldüğü Sözcü, Cumhuriyet ve Medyatava vb. mecralarda yayınlanan 21 ve 22 Ekim tarihli haberler, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 22 Ekim tarihli kararı ile erişime engellendi.

AKP’li belediye başkanının damadının şirketinin aldığı ihalelere erişim engeli

Adalet ve Kalkınma Partili (AKP) Gaziantep Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun damadı Abdullah Aksu’nun yönetim kurulunda olduğu şirketin, AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin iştirakinden milyonlarca liralık ihaleler aldığını aktaran 21 Ekim tarihli Cumhuriyet, T24 ve Tele1 vb. mecralarda yayınlanan haberler, Gaziantep 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 22 Ekim tarihli kararı ile erişime engellendi.