Sansür Gündemi (11-17 Ekim)

Sansür Gündemi (11-17 Ekim)
Geçtiğimiz hafta boyunca birçok alan adı ve URL Sulh Ceza Hakimliklerince erişime engellendi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Boğaziçili iki öğrencinin kayyım rektör Naci İnci’nin şikayeti ile tutuklanması haberine erişim engeli

5 Ekim günü Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirilen eylem sebebiyle gözaltına alınan yedi öğrenciden ikisinin kayyım rektör Naci İnci’nin şikayeti üzerine tutuklandığını aktaran Gerçek Gündem haberi, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 8 Ekim tarihli 2021/5748 sayılı kararı ile erişime engellendi.

“Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda sahte sağlık raporu” skandalına erişim engeli

Gazeteci İsmail Saymaz’ın Halk TV’de yayınlanan “TTK’da sahte sağlık raporu skandalı patladı: Hastaneye gitmeden rapor, işe gitmeden yevmiye” başlıklı yazısında dile getirdiği, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) “335 işçiye 1635 sahte sağlık raporu verildiği ve 835 bin TL zarar edildiği” yönündeki iddiaları, Silivri Sulh Ceza Hakimliğinin 13 Ekim’de aldığı 2021/4237 sayılı kararla erişime engellendi.

Ölümlü kazaya karışıp ifadesi alınmayan Çemişgezek Kaymakamı hakkındaki haberlere engel

Çemişgezek Kaymakamı Mehmet Güder’in, Elazığ’da Mercedes marka otomobiliyle bir yurttaşa çarpıp ölümüne sebep olması üzerine ifade bile vermediğinin aktarıldığı BirGün vb. mecralarda yayınlanmış haberler ile konuyla ilgili birkaç tweet Çemişgezek Sulh Ceza Hakimliğinin 13 Ekim’de aldığı 2021/107 sayılı karar ile erişime engellendi.

TÜGVA belgelerine ilişkin habere erişim engeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) devlet kadroları içerisinde “paralel devlet yapılanması”na benzer bir kadrolaşmaya gittiğinin öne sürüldüğü İleri Haber’de yayınlanan bir haberi kişilik hakları ihlali gerekçesi ile Osmaniye 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 15 Ekim’de aldığı 2021/4983 sayılı karar ile erişime engellendi.

Hamit Kocabey’in HSK üyeliğinden istifa etmesi hakkındaki iddialara erişim engeli

Hakimler ve Savcılar Kurulu üyesi Hamit Kocabey’in, dört yıldır sürdürdüğü görevinden istifa etmesinin arkasında, “bir uyuşturucu kaçakçısının serbest bırakılması için hâkime baskı yapması,” “istifayı Devlet Bahçeli’nin istemesi” gibi gerekçelerin yattığını öne süren Sol haber, Cumhuriyet ve Deutsche Welle Türkçe gibi mecralarda yayınlanan haberler,, Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 16 Ekim tarihli 2021/4443 sayılı kararı ile erişime engellendi.