Sansür Gündemi (4-10 Ekim)

Sansür Gündemi (4-10 Ekim)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok alan adı ve URL Sulh Ceza Hakimliklerince erişime engellendi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Jandarma içinde “Menzil örgütlenmesi” iddiasına erişim engeli

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ordu milletvekili Mustafa Adıgüzel’in jandarma içinde gerçekleşen terfi ve atamalara ilişkin açıklamalarının aktarıldığı “Jandarmada Menzil atamaları” başlıklı Oda TV haberi, Eskişehir 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 4 Ekim tarihinde aldığı 2021/4934 sayılı karar ile erişime engellendi.

İBB’ye haciz uygulatan MET-GÜN İnşaat adlı şirketin aldığı ihale ve sahibi hakkındaki haberlere engel

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) tarafından yönetildiği döneme ait borç ödemesi nedeniyle belediye hesaplarına haciz koyduran MET-GÜN İnşaat Taahhüt ve Tic. A.Ş.’ye Karayolları Genel Müdürlüğü’nden 637 milyon liralık ihale verilmesi, ve şirketin sahibi Metin Güneş hakkında BirGün, Cumhuriyet, Diken, Oda TV ve Gazete Duvar gibi birçok mecrada yayınlanan çok sayıda haber, 4 Ekim tarihli İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği kararı ile erişime engellendi.

Gezi eylemcilerine palayla saldıran Sabri Çelebi hakkındaki haberlere erişim engeli

Gezi eylemleri sırasında elinde pala ile protestoculara saldıran Sabri Çelebi’nin 62 kadını seks işçiliğine zorladığını aktaran haberler, Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin 5 Ekim tarihli 2021/204 sayılı kararı ile erişime engellendi.

Emniyet müdürleri ve birçok polis şefi hakkındaki rüşvet iddialarına erişim engeli

İş insanı Tuncay Çapraz’ın eşi Jale Çapraz’ın İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ile bazı müdürlerle ilgili “evler, arabalar aldık, milyonlarca doları yurt dışına kaçırdık” şeklindeki ifadelerinin aktarıldığı 5 Ekim tarihli Cumhuriyet, Gazete Duvar ve BirGün haberleri, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Ekim’de aldığı 2021/4731 sayılı karar ile erişime engellendi.