Sansür Gündemi (27 Eylül - 3 Ekim)

Sansür Gündemi (27 Eylül - 3 Ekim)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok alan adı ve URL Sulh Ceza Hakimliklerince erişime engellendi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

AKP Mersin İl Başkanı ve yakınları hakkındaki “kaçak” iddialarına erişim engeli

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Mersin İl Başkanı Cesim Ercik hakkında, kaçak elektrik kullandığı, babasının kaçak su kullanımından ceza aldığı ve kardeşinin bir genelevde kazı yaparak tarihi eser aradığı yönündeki iddiaları aktaran BirGün ve Cumhuriyet’te yayınlanan haberler, Mersin 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 24 Eylül’de aldığı 2021/6280 sayılı karar ile erişime engellendi. Engelleme gerekçesi, “kişilik hakları ihlali.”

AKP’li İBB Meclisi üyesinin aldığı ihalelere erişim engeli

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi Üyesi AKP’li Ömer Faruk Akbulut’un, çok sayıda AKP’li belediyeden ve kamu kurumundan ihale aldığını aktaran Cumhuriyet, TELE 1, Gazete Duvar, Sözcü, BirGün vb. mecralarda yayınlanan haberler, İstanbul Anadolu 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 28 Eylül tarihli 2021/5476 sayılı kararı ile erişime engellendi. “Kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle erişime engellenen haberlerde, Akbulut’un kamudan son 7 yılda tam 366 milyon TL değerinde 260 ihale aldığı belirtiliyordu.

Canan Kaftancıoğlu’nu tehdit eden kişi ve oğlu hakkındaki haberlere erişim engeli

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nu tehdit eden Ömer Faruk Akıncı’nın oğlu Mustafa Bilgehan Akıncı’nın cinayet ve işkence suçlarından ceza aldığını aktaran haberler, Silivri Sulh Ceza Hakimliğinin 30 Eylül tarihli ve 2021/4039 sayılı karar ile erişime engellendi.