Sansür Gündemi (29 Kasım - 5 Aralık)

Sansür Gündemi (29 Kasım - 5 Aralık)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok alan adı ve URL sulh ceza hakimliklerince erişime engellendi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Umut gazetesi ve Kızıl Bayrak web sitelerine ait alan adları engellendi

Umut gazetesi ve Kızıl Bayrak web sitelerine ait alan adları (umutgazetesi36.org, kizilbayrak57.net) Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliğinin 30 Kasım’da art arda aldığı 2021/6977 ve 2021/6978 sayılı kararlar ile erişime engellendi. Erişim engeli gerekçesi, milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında çok sayıda habere erişim engeli

BirGün ve Cumhuriyet gibi mecralarda yayınlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki birçok haber, İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 2 Aralık tarihli 2021/7226 sayılı karar ile erişime engellendi. Engellenen haberler arasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’a “FETÖ’nün bir numaralı siyasi ayağı” dediğini aktaran 2020 tarihli bir haber, Erdoğan’ın emri ile IŞİD’e silah gönderildiği iddiasını duyuran 2014 yılına ait bir haber ve 2015 yılına ait “Erdoğan’ın önünde diz çöktüğü Hikmetyar’dan IŞİD’e destek” başlıklı bir başka haber yer alıyor.

TÜGVA belgeleriyle ilgili haberlere bir erişim engeli daha

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) hakkındaki “kamuya personel alımında torpil belgeleri” ve vakfın “paralel devlet yapılanmasına” benzer bir kadrolaşmaya gittiğine ilişkin Cumhuriyet ve Evrensel’de yayınlanan haberler İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 2 Aralık’ta aldığı 2021/7173 sayılı karar ile erişime engellendi.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü’nün yaptığı usulsüzlükler hakkındaki haberlere engel

Kastamonu Üniversitesi’ne 2019 yılında rektör olarak atanan Ahmet Hamdi Topal’ın göreve başladıktan üç gün sonra kuzenini müdür, okul arkadaşını ise rektör yardımcısı olarak atadığını, ve kendini de dekan yaptığını aktaran Tele1, Cumhuriyet ve Halk TV haberleri Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 2 Aralık’ta aldığı 2021/13053 sayılı karar ile erişime engellendi.

İBB’nin AKP döneminde TÜGVA’ya tahsis edilen yerleri tahliye etmeye çalışmasıyla ilgili haberlere engel

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) döneminde TÜGVA’ya tahsis edilen yerleri tahliye etmeye çalıştığını ve TÜGVA’nın mahkeme kararına rağmen Üsküdar’daki tarihi İbrahim Paşa Köşkü’nü boşaltmadığını aktaran Oda TV haberi İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 2 Aralık tarihli 2021/7232 sayılı kararı ile erişime engellendi.