Sansür Gündemi (6-12 Aralık)

Sansür Gündemi (6-12 Aralık)

Geçtiğimiz hafta boyunca birçok alan adı ve URL sulh ceza hakimliklerince erişime engellendi. Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

“Papara” adlı uygulama hakkındaki haberlere erişim engeli

Elektronik bir para kuruluşu olan Papara’nın adının geçtiği haberler Nazilli Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Aralık tarihli kararı ile erişime engellendi.

Emniyet müdürleri ve polis şefleri hakkındaki rüşvet iddialarına bir erişim engeli daha

İş insanı Tuncay Çapraz’ın eşi Jale Çapraz’ın İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ile bazı müdürlerle ilgili “evler, arabalar aldık, milyonlarca doları yurt dışına kaçırdık, paraları zarfa koyar parklarda verirdik” şeklindeki ifadelerinin aktarıldığı Sol Haber, T24 ve Tele 1 haberleri, daha önce engellenen içeriklere benzer oldukları gerekçesiyle Erişim Sağlayıcıları Birliğinin 9 Aralık tarihli 2021/247 sayılı kararı ile erişime engellendi. Aynı konudaki başka haberler de 7, 11 ve 20 Ekim’de farklı kararlar ile erişime engellenmişti.

Erişim engeli haberini duyuran içeriğe erişim engeli

Van Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü görevlisinin İpekyolu İlçe Kaymakamı Sinan Aslan’ın karşısında ayağa kalkmadığı için kaymakamın korumaları tarafından darp edilerek gözaltına alındığını duyuran haberlere 26 Mayıs 2021’de getirilen erişim engeli kararını duyuran İfade Özgürlüğü Derneği web sitesinde yayınlanan içerik Develi Sulh Ceza Hakimliğinin 10 Aralık’ta aldığı 2021/1112 sayılı karar ile erişime engellendi.