Sansür Gündemi (5 – 11 Haziran)

Sansür Gündemi (5 – 11 Haziran)
Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Jiangzaitoon’a erişim engeli

Manga kültürüne dair içerikler üretip Türkçe çizgi romanlar yayımlayan Jiangzaitoon'un (@jiangzaitoon) internet sitesi http://jiangzaitoon.io, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) 29 Mayıs tarihli kararıyla erişime engellendi.

Yargıtay kararı onadı: Uber’e erişim engeli getirilmesi kesinleşti

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi ‘haksız rekabet oluştuğu’ gerekçesiyle, internet üzerinden özel ulaşım hizmeti veren #Uber’e erişimin engellenmesi ve Türkiye’den men edilmesine yönelik kararın onanmasına hükmetti.

Tarım Kredi Koop. Eski Genel Müdürü Fahrettin Poyraz hakkındaki yolsuzluk iddialarıyla ilgili haberlere erişim engellendi

Hakkındaki yolsuzluk haberlerini önlemeye çalıştığı için 'gazetecinin haber yapmasını maksatlı ve organize bir şekilde engellemek'ten tazminata mahkum edilen Tarım Kredi Koop. Eski Genel Müdürü Fahrettin Poyraz hakkındaki yolsuzluk iddialarıyla ilgili 34 haber erişime engellendi. Bakırköy 5. Sulh Ceza Hakimliğinin 2 Haziran tarihli kararı sonucunda engellenen 34 haberin 14'ünü Sadettin İnan imzasıyla Milli Gazete'de yayımlanan haberler oluşturdu. İnan'ın Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı Tarımdan Haber platformundan da 7 içeriğe erişim engellendi.

Sahte mahkeme kararıyla erişim engeli satan şebekeye operasyon: Gözaltı sayısı 8 oldu

İstanbul’da, aralarında ünlü isimlerin de bulunduğu 12 kişiye, hazırlardıkları sahte erişim engeli kararlarını satarak bu yolla ulusal basın kuruluşlarında yayımlanan bazı haberlere erişimi engellettiği tespit edilen şebekeye yapılan operasyonda bir kişi daha gözaltına alındı. Gözaltı sayısı 8 oldu.

İçerisinde uyuşturucu bulunan aracın Albayrak ailesine ait olduğunun ortaya çıkmasıyla ilgili haberler erişime engellendi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi için çalışan ve içinde uyuşturucu bulunan cenaze aracının, Albayrak ailesinin damadının şirketine ait olduğunun ortaya çıkmasıyla ilgili 83'ü haber olmak üzere 96 içerik, Bakırköy 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 30 Mayıs tarihli kararıyla erişime engellendi.

OnlyFans’e erişim engeli

Çoğunlukla yetişkin içeriği üreticileri tarafından kullanılan aboneliğe dayalı sosyal medya platformu #OnlyFans, İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Haziran tarihli kararıyla erişime engellendi.

Aile Bakanlığından Free Web Turkey’e ikinci erişim engeli

Aile Bakanı Yardımcısı İsmail Ergüneş’in, çocuk istismarı iddiasıyla soruşturulan iş insanını istismarın yaşandığı iş yerinde ziyaret etmesiyle ilgili içeriklerin erişime engellendiğine yer verilen Free Web Turkey içeriği, Ergüneş’in talebiyle erişime engellendi. Free Web Turkey’nin ilgili istismar hakkında çıkarılan bir başka erişim engeli kararını paylaştığı bir bülteni daha nisan ayında Aile Bakanlığının talebi üzerine erişime engellenmişti

Türkiye’de ikamet eden herkesin tüm kişisel verileri bir internet sitesinde açıktan yayımlanıyor: ‘Bu, büyük ve korkunç bir suç’

Sorgu Paneli isimli bir sitede Türkiye’de yaşayan herkesin TC Kimlik bilgisi, telefon numarası ve adresi ücretsiz üyelik karşılığında kolayca bulunabiliyor. Tapu ve diğer özel bilgiler ücretli üyelik karşılığında bulunabiliyor.

Gazete Patika’ya erişim engeli

Gazete Patika'nın internet sitesi http://gazetepatika19.com’a Adana 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 8 Haziran tarihli kararıyla erişim engeli getirildi. Gazete, yayımlarına http://gazetepatika20.com adresi üzerinden devam ediyor.

Haziran ayının ilk haftasında yılın ilk altı ayının erişim engeli rekoru kırıldı

Haziran ayının ilk haftasında yılın ilk altı ayının erişim engeli rekoru kırıldı. Engellenen haberler arasında ilk sırada Sağlık Bakanlığı, ikinci sırada Albayrak ailesi, üçüncü sırada ise Tarım Kredi Koop. hakkındaki haberler yer aldı

'Nusaybin Emniyeti’nde yağma çetesi' haberine erişim engeli

Mezopotamya Ajansı'nın, Mardin'de sokağa çıkma yasakları sırasında yurttaşların boşaltmak zorunda kaldıkları ev ve işyerlerinin Nusaybin Emniyet Müdürü ve TEM amirinin de aralarında olduğu bir grup tarafından yağmalandığı iddiasıyla ilgili haberi, Karşıyaka 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 9 Haziran tarihli kararıyla erişime engellendi.

Veysel Ok’tan İçişleri Bakanlığına sızıntı veriler ile ilgili suç duyurusu ve tazminat davası

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) Eş-Direktörü Veysel Ok, Türkiye’de ikamet eden ve çoğu devlete ait kurumların veri tabanlarından sızmış olan kişisel verilerin internette en az bir panelde ve çeşitli platformlarda satışa açılmasıyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu ve ayrıca tazminat davası açtı.