Türk Telekom istedi, webmaster forumlarına erişim engellendi: 'Yüz binlerce kullanıcının gelir kapısıyız, onlar da biz de mağdur edildik’

Türk Telekom istedi, webmaster forumlarına erişim engellendi: 'Yüz binlerce kullanıcının gelir kapısıyız, onlar da biz de mağdur edildik’

Freelance ve tam zamanlı çalışan web geliştiricilerin birbirleri arasında fikir alışverişinde bulunması ile iş alabilmelerine olanak sağlayan popüler webmaster forumlarına erişim engeli getirildi. Forum yöneticileri, Türk Telekom'un talebiyle verilen bu kararın kendilerini ve buradan gelir elde eden web geliştiricilerini mağdur ettiğini söyledi.

ARMAĞAN TEZEL

"Web geliştiricisi" olarak tanımlanabilen ve şahıslar ile şirketlerin web sitesi veya uygulamalarını yönetmekle sorumlu olan “webmaster”ların fikir alışverişi yaptığı üç büyük forum 11 Aralık Pazartesi günü erişime engellendi.

Webmasterların eğitilmesi, bilgi alışverişinde bulunması ve güvenli ticaret anlaşmaları yapmalarına olanak sağlayan R10.net, WM Aracı ve Webmaster Forum isimli platformların erişim engeli kararı ise Samsun 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verildi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) veya Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB) tarafından engelleme gerekçesine dair bir bilgi paylaşılmasa da ulaştığım bilgilere göre bu forumlar "mobil bozum" yöntemlerini anlatan başlıklar nedeniyle engellendi.

Bu forumlarda yer alan ve operatörlerin mobil/sanal paralarının nakit paraya çevrilmesi konusunda çeşitli bozum yöntemlerinin anlatıldığı başlıklardan rahatsız olan Türk Telekom, ilgili başlık yerine tüm internet sitesi için erişim engeli talep etti. Engel kararı bunun üzerine verildi. 

Erişim engeli getirilen bu forumların popülerliğini ve bu alanda çalışan insanlar için ne kadar önemli olduğunun anlaşılması adına bazı veriler paylaşacağım.

Yalnızca R10.net’te bulunan konu başlığı sayısı 1 milyon 852 bin 695 ve bu veri 2019 yılına ait. Platformun üye sayısı ise Aralık 2023 verilerine göre 180 bin 776. R10.net’e yalnızca davetiye sistemi ile üye olunabildiğini göz önünde bulundurduğumuzda platformun bu sayı, R10.Net’in etki alanının büyüklüğünü gösteriyor.

Aynı gün, aynı kararla üç büyük webmaster forumunun erişime engellenmesi web geliştiricilerin yanı sıra bu platformların yöneticileri arasında da kendi ifadeleriyle “şaşkınlık” yarattı.

‘Yüz binlerce kullanıcının gelir kapısıyız, mağdur edildik’

R10.net’in Kurucusu Coşkun Çetin, yer sağlayıcı olarak sorumluluklarını yerine getirmelerine rağmen bu kararın, R10'un ve üyelerinin mağduriyetine neden olduğunu söyledi.

Erişim engeli kararının Türk Telekom'un talebi üzerine verildiğini belirten Çetin, “BTK, Erişim Sağlayıcılar Birliği tarafından tarafımıza iletilen içerik kaldırma talebini 5 dakika içerisinde yerine getirmemize rağmen, R10'a erişim engeli getirildi. Yüz binlerce kullanıcının gelir kapısı olan R10'a uygulanan engelleme kararını haksız bulduğumuzu belirtme ihtiyacı hissediyoruz.” dedi.

Karar itiraz ettiklerini belirten Çetin, şöyle devam etti:

“Şikayet konu olan ilgili içeriklerin kaldırılma talebinde bulunulması yerine Türk Telekom hukuk biriminin doğrudan domain adımız olan "r10.net" yazmasından kaynaklı olarak Yer Sağlayıcı olduğumuz ve içeriklerden hukuken sorumlu tutulmadığımız halde R10.net kapatılmıştır. "Türk Telekom" ve "TTNET" ile alakalı kullanıcıların kendilerinin açtıkları konular/mesajlar kısaca zararlı olabilecek tüm içerikler tarafımızca bize herhangi bir LİNK/URL iletilmediği halde tek tek kaldırıldı.”

R10.net’in yaptığı itiraz kabul edildi ve platforma uygulanan erişim engeli aynı gün kaldırıldı.

Gelişmeyi R10.net’te yaptığı açıklamayla duyuran Çetin, “Ayrıca Türk Telekom CEO’su Ümit Bey ve Kurumsal Müdürü Emre Yılmaz Bey’e, Hukuk Birimlerine iyi niyetli yaklaşımlarından dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

WM Aracı: ‘Bu haksız kısıtlamayı anlamak mümkün değil’

2019 verilerine göre 370 bin konu başlığı ve yaklaşık 100 bin üyesiyle bir diğer popüler webmaster forumu WM Aracı da kendilerine uygulanan bu erişim engelini “haksız” ve “anlaşılamaz” olarak değerlendirdi:

“Herhangi bir içerik kaldırma talebi iletilmemesine ve 5651 sayılı kanun gereği WM Aracı bir yer sağlayıcı olması, içeriklerden sorumlu olmamasına rağmen direkt olarak wmaraci.com alan adına kısıtlama kararı çıkarılmış. En kısa sürede bu yanlış kararın düzeltileceğini umuyoruz.”

11 Aralık’ta karara itiraz ettiklerini belirten WM Aracı’nın itirazı da 12 Aralık itibarıyla kabul ve wmaraci.com'un erişim engeli kaldırıldı.

Webmaster Forum sessiz kaldı

Erişim engeli getirilen bir diğer webmaster platformu Webmaster Forum ise erişim engeliyle kararı veya bunun kaldırıldığına dair henüz bir açıklama yapmadı.

Ancak Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB) üzerinden webmasterforum.com.tr  alan adı sorgulandığında “Sorguladığınız web adresine, an itibari ile mahkeme kararıyla konulmuş bir erişim engeli bulunmamaktadır.” ifadesiyle karşılaşılıyor.

Fakat internet sitesine giriş yapılmaya çalışıldığında “Sayfa yüklenemedi” hatası veriliyor.

'Mobil bozum' yöntemleriyle ilgili başlıklar kaldırıldı

R10 ile WM Aracı hakkındaki erişim engeli kararlarının kaldırılmasının ardından bu iki forum da "mobil bozum" olarak adlandırılan işlemin nasıl yapılacağına dair yöntemlerin anlatıldığı tüm başlıkları yayımdan kaldırdı.