Antalya Şoförler Odası, 'Martı'ya dava açtı: 'Korsan taşımacılık' gerekçesiyle erişim engeli istendi

Antalya Şoförler Odası, 'Martı'ya dava açtı: 'Korsan taşımacılık' gerekçesiyle erişim engeli istendi

İstanbul’un ardından Antalya’da da taksiciler, şoförle yolcuyu bir araya getiren Martı TAG ve kiralama ağı Martı Motosiklet’e dava açtı. Davada, "korsan taşımacılık" gerekçesiyle bu uygulamalara erişim engeli istendi.

Antalya’da Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan ve odanın önceki başkanı Niyazi Özçelik, Martı TAG ve Martı Motosiklet’e açtıkları davalarda, bu uygulamalara "korsan taşımacılık" gerekçesiyle erişim engeli getirilmesini istedi. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan dava dilekçelerinde, şirket hakkında “haksız rekabet, dolandırıcılık, kişisel verilerin güvenliğini ihlal, faturasız yolcu taşıma, usulsüz gelir elde etme” gibi suçlarla ‘yasa dışı taşımacılık’ şikayetinde bulunuldu.

Gazete Duvar'dan Ceren Deniz'in haberine göre uygulamanın engellenmesi talebiyle açılan davalarda şikayet gerekçesi şöyle anlatıldı:

“Martı Motosiklet ile yol kenarına park edilmiş motosikletler kiralanmakta ve iki kişiye kadar seyahat edilmektedir. Mart TAG ‘Tek Araçla Gidelim’ uygulamasında ise taksici olmayan, toplu taşıma aracı kullanım belgesi olmayan kişiler tarafından araçlar ticari amaçla kullanılmakta ve uygulama aracılığı ile sürücü-yolcu eşleşmesi yapılarak ücreti karşılığında bir taşıma yapılmaktadır. Uygulamada güzergah yolcu tarafından belirlenmekte, sürücünün de kabul etmesi ile sürücü ve yolcu bir araya getirilerek mesafeye göre değişen bir yolculuk başlamaktadır. Şikayet edilen firma, korsan taksicilik yapmakta ve yapılmasına aracılık etmektedir. Haksız rekabete karşı çeşitli illerde oda başkanları tarafından davalar açılmıştır.”