Hakim, aynı haberi aynı gün iki farklı kararla erişime engelledi: Arada yalnızca 17 dosya var

Hakim, aynı haberi aynı gün iki farklı kararla erişime engelledi: Arada yalnızca 17 dosya var

Usulsüzlük iddiası haberinde adı geçen akademisyenler Uğur Malayoğlu ile Zeynep Arıkan, söz konusu haber için aynı gün iki farklı erişim engeli başvurusu yaptı. Hakim, Malayoğlu'nun talebini kabul ederek engel kararı verdi. Aynı gün, 17 dosya sonra önüne Arıkan'ın talebinin yer aldığı dosya gelen hakim, birkaç saat önce engel kararı vermiş olduğuna dikkat etmeyerek haber için bir başka erişim engeli kararı daha verdi.

ALİ SAFA KORKUT

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Uğur Malayoğlu, rektör Nüket Hotar’ın üniversitede yaşanan bir dizi usulsüzlüğün üzerini örttüğü iddia edilen bir haber için 6 Şubat’ta erişim engeli başvurusu yaptı.

7 Şubat’ta başvuruyu değerlendirmeye alan İzmir 1. Sulh Ceza Hakimliği Hakimi, haberde adı geçen Malayoğlu’nun yaptığı başvuruyu kabul etti. Gazete Yenigün’de yayımlanan “DEÜ'ye 'suçu ve suçluyu koruma' suçlaması” başlıklı haber, hakimliğin 7 Şubat’ta verdiği 2024/942 değişik iş sayılı kararla erişime engellendi.

Ancak söz konusu haber için Malayoğlu’yla aynı gün erişim engeli başvurusu yapan bir başka isim daha vardı: İlgili haberde adı geçen İzmir Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Zeynep Arıkan. Üstelik Arıkan da başvuruyu tıpkı Malayoğlu gibi İzmir 1. Sulh Ceza Hakimliğine yaptı.

Böylelikle aynı haber için yapılmış bir başka erişim engeli başvurusu daha aynı gün tekrar İzmir 1. Sulh Ceza Hakiminin önüne geldi.

Malayoğlu’nun talebi üzerine söz konusu haber için zaten erişim engeli kararı vermiş olan hakim, Arıkan’ın başvurusunu da kabul etti ve aynı gün, 17 dosya önce erişime engellettiği haberi 2024/959 değişik iş sayılı kararla bir kez daha erişime engelletti.

Hakimler linkleri kontrol etmiyor mu?

Malayoğlu ve Arıkan örneği, akıllara hakimlerin erişim engeli talep dilekçelerinde yer alan linkleri kontrol edip etmediği konusunda şüphe uyandırdı.

Daha önce de buna benzer olaylar yaşanmış olması bu şüpheyi güçlendirdi.

Ali Safa Korkut imzasıyla 12 Ocak'ta Free Web Turkey'de yayımlanan "Avukat dikkatsiz davrandı, hakim gözden kaçırdı: Haber ve internet siteleri yanlışlıkla erişime engellendi" başlıklı haberde bu şüpheyi güçlendirecek örnekler listelenmişti.

Haberde, 2023 yılında talep edenlerle bir alakası olmayan, isimlerinin dahi geçmediği haber ve internet sitelerinin yanlışlıkla erişime engellendiği belirtilmişti. Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı'nın kendisi hakkındaki iddialarla ilgili haberleri engelletmek isterken Netflix'in abone sayısındaki düşüşle ilgili bir haber için de erişim engeli kararı aldırması bu örneklerden biri olarak öne çıkmıştı.