RTÜK duyurdu: Sosyal medya platformları da denetimize tabi olabilir

RTÜK duyurdu: Sosyal medya platformları da denetimize tabi olabilir

Görev sahası içinde olmadığı için YouTube'a müdahale edemediklerini söyleyen RTÜK, ileride yapılacak hukuki düzenlemelerle kendilerine sosyal medya platformlarını da denetleme yetkisinin verilebileceğini belirtti.

YouTube ve kendi mobil uygulaması üzerinden spor üzerine yayınlar yapan Vole kanalının yorumcularından Serdar Ali Çelikler'in bir hakem hakkında söylediği sözler gündem oldu.

27 Şubat Pazartesi günü oynanan Galatasaray-Antalyaspor maçı sonrası maçın yan hakemi Mustafa Savranlar’ın kararlarını eleştirenleren Çelikler, "Sen hakem değilsin, adam da değilsin. Anana avradına sövseler duymayacaksın, ‘buyur abi, akşam ben getireyim’ diyeceksin.” ifadelerini kullandı.

Çelikler'in bu sözleri kamuoyunda tepki çekerken konuyla ilgili Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) da harekete geçti.

27 Şubat Perşembe günü bir açıklama yayımlayan RTÜK, YouTube'a müdahale edemeyeceklerini çünkü platformun RTÜK'ün görev sahasında olmadığını belirtti.

'Sosyal medyayı da denetleyeceğiz'

Ancak bu tür yayımların denetimi konusunda YouTube ile görüşmelere devam ettiklerini söyleyen RTÜK, ileride yapılacak hukuki düzenlemeler sonrası sosyal medyayı platformlarını da denetleyebileceklerini söyledi.

RTÜK, açıklamada bunu "Gelecek dönemde olası hukuki düzenlemelerin ardından sosyal medya mecralarının RTÜK’ün denetim süreçlerine tabi olması beklenmektedir." ifadesiyle dile getirdi.

'Vole'ye süre vereceğiz, uymazsa erişim engeli getireceğiz'

Vole'nin aynı zamanda bir mobil uygulamasının olduğu da belirtilen açıklamada, mobil uygulama üzerinden yayın yapan kuruluşların da RTÜK’ten lisans almalarının zorunlu olduğu hatırlatıldı. Vole'nin böyle bir lisansı olmadığı ve izinsiz bir şekilde yayın yaptığı belirtilen açıklamada şunlar söylendi:

“RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi ile İzin ve Tahsisler Dairesinin teknik çalışmalarının ardından mobil uygulama üzerinden izinsiz yayın yapan ‘VOLE’, lisans alması yönünde uyarılacak ve kuruluşa 72 saat süre verilerek müracaat etmesi beklenecektir. Gereken süre içinde lisans başvurusu yapılmaması halinde ise, platforma erişim engeli için mahkeme süreçleri başlatılacaktır” ifadelerine yer verildi.

Ebubekir Şahin: 'Ağza alınmayacak sözleri topluma dayatmanıza göz yummayız'

Sosyal medya hesabından açıklama yapan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin de "Her tür yayında hakaret içeren, haddi aşan, ayrıştırıcı dile karşıyız. İster spor alanında olsun isterse başka alanlarda, kendine gazeteci veya medya mensubu diyen hiç kimsenin ağza alınmayacak sözleri yayınlar yoluyla topluma dayatmasına göz yumamayız" dedi.