Twitter, İliç paylaşımlarına uygulanan erişim engeli kararını kaldırttı: 'Kullanıcılarımızı hükümet sansüründen korumaya çalışıyoruz'

Twitter, İliç paylaşımlarına uygulanan erişim engeli kararını kaldırttı: 'Kullanıcılarımızı hükümet sansüründen korumaya çalışıyoruz'

Twitter'ın Erzincan İliç'teki maden kazasıyla ilgili hükümet ve Murat Kurum'un eleştirdiği tweet'ler için verilen erişim engeli kararına yaptığı itiraz kabul edildi. Erişim engelini kaldırtan Twitter, "Kullanıcılarımızı hükümet sansüründen korumak için mücadele ediyoruz" dedi.

Twitter'ın Erzincan İliç’te yaşanan maden faciası ve faciayla ilgili dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile hükümetin eleştirildiği 45 tweet için verilen erişim engeli kararına yaptığı itiraz sonuçlandı.

Ankara 9. Sulh Ceza Hakimliği, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün talebi üzerine 14 Şubat'ta "milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması" gerekçesiyle Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğince verilen erişim engeli kararının "ifade ve basın özgürlüğü hakkının ihlali" olduğuna hükmetti ve söz konusu erişim engeli kararı kaldırıldı.

Twitter, gelişmeyi "Küresel Hükümet İşleri” hesabından yaptığı, "Kullanıcılarımızı hükümet sansüründen korumak için dünya çapında düzenli olarak hukuki mücadeleler veriyoruz. Bu hafta, Türkiye'de bu mücadelelerin önemini bir kez daha teyit eden önemli bir karar aldık." açıklamasıyla duyurdu.

'Hükümet tarafından tehdit edildik'

Twitter, 14 Şubat tarihli erişim engeli kararının kendilerine iletildiğini ve karara uymamaları halinde para cezasına çarptırılmakla tehdit edildiklerini söyledi:

"Türk hükümeti daha önce, üçü bir muhalefet partisi liderine ait olmak üzere, hükümetin trajik bir heyelan olayındaki rolünü eleştiren yaklaşık 45 paylaşımın kaldırılmasını talep etmişti. Hükümet, içeriğin kaldırılması yönündeki emirlere uyulmaması halinde X'i yüklü miktarda para cezasına çarptırmakla tehdit etmişti."

Hakkında erişim engeli kararı verilen tweet'ler arasında Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın tarafından paylaşılanlar da vardı.

Bu karara itiraz ettiklerini ve itirazın kabul edildiğini söyleyen Twitter, "Bu sonuç, X'in kullanıcılarının ifade özgürlüğü haklarını dünya çapında koruma konusundaki kararlılığını bir kez daha gösteriyor. Kullanıcılarımızın ifade özgürlüğü hakkını savunmak için mevcut tüm yasal yolları kullanmaya devam edeceğiz." dedi.

Erişim engeli getirilen tweet'ler

14 Şubat tarihli erişim engeli kararı kapsamında erişime engellenen 45 tweet'ten bazıları şunlardı: