Sansür Gündemi (11 – 17 Aralık)

Sansür Gündemi (11 – 17 Aralık)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Adalet Komisyonu Başkanının dolandırıcılık soruşturması geçirdiğiyle ilgili habere engel

Hakim Ş.Ü.'nün, Şırnak’ta Adalet Komisyonu Başkanı olarak görev yaparken dolandırıcılık suçundan soruşturma geçirdiği iddiasıyla ilgili Ekran Haber'de yer alan bir haber, Ş.Ü.'nün talebi üzerine Ceyhan Sulh Ceza Hakimliğinin 4 Aralık tarihli kararıyla erişime engellendi.

Avrupa Konseyi'nden Türkiye kararı: 'İnternet sitelerine uygulanan erişim engellerine dair tüm bilgileri paylaşın'

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Türk yetkililerden son üç yıl içerisinde internet siteleri için alınan erişim engeli kararları ve bunların sayılarına ilişkin tüm bilgileri paylaşmalarını istedi. Komite bunun için Türkiye’ye 2024'ün Aralık ayına kadar süre verdi.

Webmaster forumlarına erişim engellendi

Google servisleri hakkında bilgi verme amacıyla kurulan webmaster platformu /R10.net'e Samsun 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 11 Aralık tarihli kararıyla erişim engeli getirildi.

Aynı karar kapsamında, tüm webmasterların eğitilmesi, bilgi alışverişinde bulunması ve güvenli ticaret anlaşmaları gerçekleştirmesine yardımcı olan forumlar WM Aracı ile Webmaster Forum'un internet siteleri de erişime engellendi.

Türk Telekom istedi, webmaster forumlarına erişim engellendi: 'Yüz binlerce kullanıcının gelir kapısıyız, onlar da biz de mağdur edildik’

Freelance ve tam zamanlı çalışan web geliştiricilerin birbirleri arasında fikir alışverişinde bulunması ile iş alabilmelerine olanak sağlayan popüler webmaster forumlarına erişim engeli getirildi. Forum yöneticileri, Türk Telekom'un talebiyle verilen bu kararın kendilerini ve buradan gelir elde eden web geliştiricilerini mağdur ettiğini söyledi.

Antalya Şoförler Odası, 'Martı'ya dava açtı: 'Korsan taşımacılık' gerekçesiyle erişim engeli istendi

İstanbul’un ardından Antalya’da da taksiciler, şoförle yolcuyu bir araya getiren Martı TAG ve kiralama ağı Martı Motosiklet’e dava açtı. Davada, "korsan taşımacılık" gerekçesiyle bu uygulamalara erişim engeli istendi.

‘MEB’de Hizbullah kadrolaşması’ iddialı haberlere erişim engeli

Hizbullah'a yakınlığı ile bilinen Peygamber Sevdalıları Platformu yönetimindeki üç ismin Batman ve Diyarbakır'daki MEB'e bağlı okullarda öğretmenlik yaptığı iddialarıyla ilgili haberler, o üç isimden biri olan Abdulmenaf Adıyaman'ın talebiyle erişime engellendi.

Ekşi Sözlük’e bir kez daha erişim engeli getirildi

Ekşi Sözlük’ün son alan adı olan eksisozluk1923.com da “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Aralık tarihli kararıyla erişime engellendi. Sözlük, yayınlarına http://eksisozluk1999.com adresi üzerinden devam edecek.

Ekşi Sözlük'e erişim engelinin kronolojisi

Ekşi Sözlük'ün, 21 Şubat'ta eksisozluk.com'un erişime engellenmesinin ardından aldığı üçüncü alan adı olan eksisozluk1923.com'a da 14 Aralık'ta erişim engeli getirildi. İşte Ekşi Sözlük'e uygulanan sansürün kronolojisi.

Trafikte savcıyla tartıştı, 10 dakika sonra karakola çağrıldı: 'Tehdit ve tacize maruz kaldım'

Trafikte savcıyla tartışan bir yurttaşın olaydan 10 dakika sonra polis merkezine çağrılarak aralarında savcının eşinin de olduğu polisler tarafından tehdit ve taciz edildiğiyle ilgili bir haber, Manavgat 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 15 Aralık tarihli kararıyla erişime engellendi.