Sansür Gündemi (20 – 26 Kasım)

Sansür Gündemi (20 – 26 Kasım)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Free Web Turkey's '2022 Internet Censorship Report' has been released

The '2022 Internet Censorship Report' has been published by Free Web Turkey. According to the report, access to at least 40,536 URLs was restricted in 2022. In quantity, news about President Erdoğan and his family was the most blocked, followed by news about individuals and organisations close to the AKP.

Yargı, hem inanıyor hem de engelliyor: 'Bir hafıza silme operasyonu yapılıyor'

Gazeteciler, haberleriyle yargıyı harekete geçirerek iddiaların odağındaki isimler için soruşturma ve davalar açılmasını sağlıyor ancak buna rağmen ilgili haberleri engellenmeye de devam ediyor. Durumu değerlendiren gazeteciler, “yargıdaki çürümüşlüğü” işaret ediyor.

Tosyalı’daki patlamayla ilgili haberlerin erişime engellendiği haberlerine erişim engeli

Tosyalı Demir Çelik fabrikasında patlama yaşandığı, patlamada 1 işçinin yaşamını yitirdiği ve konuyla ilgili haberlerin erişime engellendiği hakkındaki paylaşımlar, Tosyalı Holding'in talebi ve İskenderun 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 17 Kasım tarihli kararıyla erişime engellendi.

Karar dahilinde haber, tweet, Instagram gönderisi ve Eks Sözlük girdisinden oluşan 50'ye yakın paylaşıma erişim engeli getirildi. Kararla 35 tweet'e erişime engellendi ve BirGün gazetesinden İsmail Arı'nın attığı üç tweet de bu tweet'ler arasında yer aldı.

Konuyla ilgili Türkiye İşçi Partisi (TİP) ile Emek Partisi (EMEP) tarafından atılan üç tweet de erişime engellendi.

Eski Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyyüp Gümüş hakkındaki haberler erişime engellendi

Eski Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyyüp Gümüş'ün, alzheimer teşhisi konan babasına “sağlıklı” raporu alıp evini üstüne geçirdiği iddiasıyla ilgili haberlere erişim engeli aldırdığıyla ilgili haberler için, Gümüş'ün talebi üzerine içerikten çıkarma ve erişim engeli kararı verildi.

Halkbank’ın Ayhan Bora Kaplan’a kredi vermesiyle ilgili paylaşımlara erişim engeli

Halkbank'ın, "suç örgütü lideri olmak" suçlamasıyla tutuklu bulunan Ayhan Bora Kaplan’a teminatsız 700 milyon lira kredi verdiği iddiasıyla ilgili köşe yazıları ve tweet'ler, Halkbank'ın talebi üzerine İstanbul Anadolu 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişime engellendi.

21 Kasım tarihli kararla, Cumhuriyet gazetesi yazarı Şükran Soner'in, içinde hiçbir şekilde "Halkbank" ve "Ayhan Bora Kaplan" ifadelerinin geçmediği "Siyasetin yarışı; düzeni korumakla, değiştirmek isteyenler arasında olacak..." başlıklı yazısına da erişim engeli getirildi.

Hakimlik, SPK kaynaklı haberleri erişime engelledi: 'Kaynağı belirsiz ve doğruluğu konusunda tereddüt var'

SPK’nın, ceza verdiği yatırımcılarla ilgili bilgiler paylaştığı bülteni kaynak gösterilerek yapılan haberler “kaynağı belirsiz olduğu” ve “doğruluğu konusunda tereddüt barındırdığı” gerekçesiyle erişime engelledi. Üstelik karar, SPK’nın ceza verdiği şahıs ve şirketlerin talebi üzerine alındı. Uzmanlar, bu kararın yatırımcıları mağdur ettiğini söyledi.

Taşyapı İnşaat hakkındaki haberlere erişim engeli

Taşyapı İnşaat'ın, inşaat yapmak adına "riskli yapı" kararı aldırmak için Şişli'de bir alana önce birkaç baraka inşa ettiği, ardından bu barakaları gerekçe göstererek dilediği kararı aldırmaya çalıştığının anlatıldığı yazıyı alıntılayan İsmail Arı'nın tweet'i erişime engellendi.

Alevinet erişime engellendi

Alevi haber gazetesi Alevinet, Ardahan Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla erişime engellendi.

Sağlık Bakanlığının uyarısına erişim engeli

Sağlık Bakanlığının, "halkı yanıltıcı satış ve tanıtım" yaptığı gerekçesiyle Hekimzade isimli ilaç şirketinin reklamlarının durdurulması ve ruhsatının iptal edilmesini talep ettiğiyle ilgili haberler, Hekimzade'nin talebiyle erişime engellendi. Reyhanlı Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen 20 Kasım tarihli erişim engeli kararı, Hekimzade Kurucusu ve Geleneksel Tıp Derneği Başkanı Fitoterapist Dr. Muammer Yıldız'ın talebi üzerine verildi.

“FETÖ okuluna operasyonu” konulu haberler erişime engellendi

"FETÖ'nün güncel eğitim yapılanması" olduğu gerekçesiyle Modern Eğitim Kurumları'na (MEK Koleji) operasyon yapıldığı ve operasyon kapsamında 32 kişinin gözaltına alındığıyla ilgili haberler, Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliğinin 24 Kasım tarihli kararıyla erişime engellendi.