Sansür Gündemi (5 – 11 Şubat)

Sansür Gündemi (5 – 11 Şubat)

Sizin için derlediğimiz erişim engelleri listesini ve sansüre ilişkin haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Ocak ayında bin 401 bir URL için erişim engeli kararı verildi: En çok AKP'ye yakın kişiler ve kamu görevlileri hakkındakiler engellendi

Ocak ayında haberler, sosyal medya paylaşımları ve alan adlarından oluşan en az bin 401 URL için erişim engeli kararı verildi. En çok yolsuzluk ve usulsüzlük iddiası içeren haberler engellenirken söz konusu haberlerin özneleri ise AKP'ye yakın kişi ve/veya organizasyonlar ile kamu görevlileri oldu.

AYM, Bilal Erdoğan'ın Free Web Turkey'e uyguladığı sansürün 'ifade özgürlüğü hakkının ihlali' olduğuna hükmetti

Anayasa Mahkemesi (AYM), erişim engeli kararlarına karşı yapılan 502 başvuruyu karara bağladı. Yüksek mahkeme, Bilal Erdoğan’ın altı Free Web Turkey paylaşımı için aldırdığı erişim engeli kararının “ifade özgürlüğü hakkının ihlali” olduğuna hükmetti. 

AYM, toplamda Free Web Turkey paylaşımları için verilen üç farklı erişim erişim engeli kararının 'ifade özgürlüğü hakkının ihlali' olduğuna hükmetti.

Hakim, aynı haberi aynı gün iki farklı kararla erişime engelledi: Arada yalnızca 17 dosya var

Usulsüzlük iddiası haberinde adı geçen akademisyenler Uğur Malayoğlu ile Zeynep Arıkan, söz konusu haber için aynı gün iki farklı erişim engeli başvurusu yaptı. Hakim, Malayoğlu'nun talebini kabul ederek engel kararı verdi. Aynı gün, 17 dosya sonra önüne Arıkan'ın talebinin yer aldığı dosya gelen hakim, birkaç saat önce engel kararı vermiş olduğuna dikkat etmeyerek haber için bir başka erişim engeli kararı daha verdi.

AYM, Aile Bakanlığının Free Web Turkey’e uyguladığı sansürün 'ifade özgürlüğü hakkının ihlali' olduğuna hükmetti

AYM, çocuk istismarı iddiasıyla soruşturma geçiren iş insanının Aile Bakanı ve bazı devlet yetkilileriyle çektirdiği fotoğrafları göstererek mağduru susturmak istediği haberinin engellenmesine dair Free Web Turkey haberinin engellenmesinin ifade özgürlüğü ihlali olduğuna hükmetti.

AYM, erişim engeli kararlarının kaldırılması ve erişim engeli getirilin haberlerin yeniden yayına alınması için kararın örneğini ilgili sulh ceza hakimliklerine gönderdi. Söz konusu hakimliklerin kararı kaldırmasının ardından haberler yeniden Free Web Turkey'de yayına alınacak.

AYM, DFG’nin Free Web Turkey haberine uygulanan sansürün 'ifade özgürlüğü hakkının ihlali' olduğuna hükmetti

AYM, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği'nin (DFG) Free Web Turkey'i kaynak göstererek yayımladığı "Twitter, Türkiye’de basın kuruluşları için de ülke bazlı içerik engellemeye başladı" başlıklı haberin erişime engellenmesinin ifade özgürlüğü hakkının ihlali olduğuna hükmetti.

Uçağa sarhoş bindiği iddia edilen hakimin hostes ve polise saldırdığıyla ilgili haberlere erişim engeli

Bir hakimin, işçilerin ücretlerini alabilmeleri için üç şehir gezmek zorunda kalmalarıyla ilgili haberlerin erişime engellenmesi kararında imzası olması ve bununla ilgili haberlerin erişime engellendiği hakkındaki paylaşımlar, söz konusu hakimin talebiyle erişime engellendi.

Bir hakim hakkındaki haberlerin erişime engellendiğiyle ilgili haberler erişime engellendi

Bir hakimin, işçilerin ücretlerini alabilmeleri için üç şehir gezmek zorunda kalmalarıyla ilgili haberlerin erişime engellenmesi kararında imzası olması ve bununla ilgili haberlerin erişime engellendiği hakkındaki paylaşımlar, söz konusu hakimin talebiyle erişime engellendi.

Akademisyen Tuğba Işık’ın Roboski Katliamı’nı övmesiyle ilgili tweet ve haberler bir kez daha erişime engellendi

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuba Işık'ın #Roboski Katliamını övdüğü tweet'i ve "Benim de Kürt arkadaşlarım var" savunmasıyla ilgili haberler, Işık'ın talebi üzerine Erzurum 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 6 Şubat tarihli kararıyla erişime engellendi.

Işık, daha önce de Roboski Katliamını övdüğü tweet'i, üniversite rektörünün "bunu ifade özgürlüğü" olarak değerlendirdiği ve kendisi hakkında suç duyurusunda bulunulduğuyla ilgili haberler için erişim engeli kararı aldırmıştı. Erişim engeli başvurusunda paylaşımların "onur, şeref ve saygınlığını zedelediği"ni öne süren Işık'ın talebi Ağrı Sulh Ceza Hakimliğince kabul edilmiş ve 30 Aralık 2023 tarihli kararla 20 haber için erişim engeli emri verilmişti.

Dokuz Eylül Üniversitesinde yaşanan usulsüzlük iddialarıyla ilgili bir habere erişim engeli

Dokuz Eylül Üni. Rektörü Nükhet Hotar’ın üniversitede yaşandığı iddia edilen usulsüzlüklerin üzerini örttüğü iddiasıyla ilgili bir haber, iddialarda adı geçen eski rektör yardımcısı Prof. Dr. Uğur Malayoğlu'nun talebi üzerine İzmir 1. Sulh Ceza Hakimliğince erişime engellendi.